“Lebet wohl im Ehebunde!” “Sok boldogságot!” Házasságkötési szokások a völgységi németeknél

A Völgységi Múzeum 2010-es vándorkiállításának összeállításához a környéken élő németek 1945 előtti házasodási szokásaihoz kötődő tárgyakat, fényképeket és az emlékezet által megőrzött eseményeket hívtuk segítségül. A török hódoltság után elnéptelenedett vidékre a 17-18. század fordulóján különböző dél-német területekről érkeztek telepesek. Hamarosan településenként azonos vallású (katolikus, evangélikus, vagy református), nagyjából azonos vidékről származó, más-más tájszólásban beszélő, egymástól erősen elkülönülő falvak sora jött létre.
A házasság az emberi élet fordulói közül a cselekményeiben és a hozzá tartozó külsőségeiben egyaránt a legszebb, leggazdagabb szokásaink egyike. Mint ilyen, a legutóbbi időkig számos elemét megtartották, tovább éltették az itt élők.

Az összeállításban szakmai segítséget nyújtott a bonyhádi Német Kisebbségi Önkormányzat.
A vándorkiállítás a Nemzeti Kulturális Alap Múzeumi Szakmai Kollégiuma 190. 000 Ft-os támogatásával jött létre.

A kiállítást rendezte: Csibi Krisztina, néprajzos-muzeológus
Dekoratőr: Surján Paula